KÜLTÜR SANAT
GÜZEL SÖZLER Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değiI, omuzIar üzerinde gökIere yükseImeye Iayıksın...Mustafa Kemal Atatürk
Küsmek ve darıImak için bahaneIer aramak yerine, sevmek ve seviImek için çareIer arayın...Mevlana
CahiIIe girme münakaşaya. Ya sinirini zıpIatır tavana! Ya da yazık oIur Adabına...Mevlana
Nokta,tüm çizgilerin esasıdır.( Hallac-ı Mansur )
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.( Hz.Muhammed )
Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bir kenara çekilir.( David Starr Jordan )
Yolları ayrı olanlar birbirine danışmazlar...( Conficius )
Pırıl pırıl gökkuşağını görmek için önce yağmuru yaşamak gerekir.(Fransız Atasözü)

ÇALIŞMALARINIZDA SİZE YOL GÖSTERECEK İPUÇLARI VE GENEL BİLGİLER

  Ahşap ve Seramik Boyamada Dikkat Edilecek Noktalar
   " Boya çatlatma çalışmalarınızda Crackle Glazeden sonra sürdüğünüz metalik boya çatlamaz.
Antik çatlatma tekniğinde obje boyandıktan sonra çatlatmadan önce dekupaj uygulanırsa çok şık bir çalışma ortaya çıkar.
   " Stencil çalışmalarında mutlaka gölgelendirme yapılmalıdır.
   " Küflü eskitme çalışmasında objenin havadan,sudan ve güneşten nerelerinin etkilendiğini mutlaka hesaplayarak çalışın.En son obje 24 saat sonra kesinlikle MAT vernikle verniklenir.
   " Yumurta kabuğu çatlatmada step1 ve step2 ters yönlerde sürülür.
   " Mozaik sıvısı üzerine asla vernik sürülmez.Aksi takdirde matlaşır.Sıvı uygulanmadan önce objenin tüm işlemlerinin bitmiş ve verniklenmiş olması gerekir.
   " Patina tekniğinde iri gözenekli deniz süngeri tavsiye edilir.
   " Cila çatlatma çalışmasında objenin tamamen bitmiş ve enaz 3 kat yat verniği ile verniklenmiş olması gerekir.
Objenin çatlatıldığı yerin asla rutubetli olmaması gerekir.Mümkünse güneşte
çatlatılmalıdır.Eğer obje çatlamadıysa en az 30 cm mesafeden fön makinesı ilk çatlak görününceye kadar tutulabilir.
   " Varak çatlatmada gümüş varak tavsiye edilir.
   " Cam ve Ayna üzerine transfer yaparken;Obje üzerinde transfer yapılacak yer belirlenir ve 1.kat Glass Tile Medium sürülür ve 4 saat kurumaya bırakılır.2.kat Glass Tile Medium sürülür ve 48 saat sonra transfer resmi yapıştırılır.
Mum üzerine çalışırken 1.kat Glass Tile Medium sürülür.4 saat sonra 2.kat medium sürülür.Kuruduğunda uygulamaya hazırdır.
   " Dekupaj çalışmalarında fotokopinin arkası hafifçe zımparalanmalıdır.Bu sayede obje ve
Resim arasındaki kot farkı enaza indirgenmiş olur.
   " Ham malzemenizin kalitesi çalışmalarınızı doğrudan etkiler.Kaliteli objeler ile çalıştığınızda emeğiniz ve zamanınız boşa gitmeyecektir.
   " Zemin boyamalarında son kat boyayı sürmeden bir öncekinin çok iyi kuruduğundan emin
Olmalısınız.Aksi takdirde fırça izleri oluşacaktır.
   " Zemin boyanızı çabuk kurutma amacıyla fön makinesı kullanmayın.Üstte oluşan kabuklanma sizi aldatır ve tekrar boyamaya çalıştığınızda çalışmanız bozulur.UNUTMAYIN Kİ en iyisi DOĞAL KURUTMAdır.Bu boyanın zemine daha iyi tutunmasını sağlar.
   " Boyamaya başlarken önce astar boya kullanmak size zaman kaybettirir.Onun yerine seçtiğiniz renkle 2 kat boyayabilirsiniz.
   " Ekonomik olması amacıyla ucuz malzeme ve boya kullanmak yerine daha kaliteli malzeme kullanmanız ve kaliteden ödün vermemeniz sizin yararınıza olacaktır.Böylece çalışmalarınız daha uzun ömürlü ve dayanıklı olacaktır.
   " Ahşap objelerde 1.kat boyanın ardından zımpara yapılmalıdır.Seramik objelerde ise zımpara işlemi yapılmaz.
   " GÜVENLİĞİNİZ İÇİN Sentetik boya(yağlı boya) ve tinerle çalışırken bulunduğunuz ortamda sigara içmeyin ve mümkünse ortamı havalandırın.
   " Transfer çalışacağınız yüzeye mutlaka beyaz boya uygulamalısınız.
   " Cam objelerle çalışmaya başlamadan önce mutlaka deterjanlı su ile yıkanıp alkol ile silinmelidir.Alkol bulunamadığında sirke ile silebilirsiniz.
   " Transfer çalışmalarında yapıştırma ve soyma aşamaları arasında en az 24 saat olmalıdır.
   " Peçete doku çalışmalarında zeminin pastel tonlarda boyanması tavsiye edilir.
   " Fırçalarınızın uzun ömürlü olması için uzun süre su içinde bırakmayın ve her çalışma sonunda mutlaka kılları aşağı bakacak şekilde ılık sabunlu su ile temizleyip açık havada kurumaya bırakın.

GENEL BİLGİLER

 Fırçalarınızı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar:
    Desen çalışmalarınızda başarılı olabilmeniz için fırçanın kalitesine,amacınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.Fırçanızı satın alırken;
   " HALKA : Fırçanın sapı ile kılların sıkı bir şekilde bir arada tutulmasını sağlar.İyi bir halka lekesiz ve bozulmayacak metalden olmalıdır.
   " KILLAR : İyi bir fırçanın kılları sabit,sıkı ve biçimli bir uca sahip olmalıdır.
   " SAP : Suya dayanıklı,kolay temizlenebilmesi için lake veya cilalı olmalıdır.

Kara Kalem Ve Desen Çalışmalarınız İçin Kalem Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
  "
HB Kalemler : Ne sert ne yumuşak,orta düzeyde kalemlerdir.Gölgelendirme yapmak için uygun değildir.
   " B    Kalemler : B serisi bu kalemle başlar.Koyu çizgi elde etmede kullanılır.Derece yükseldikçe kalem ucu yu
                             muşar ve daha koyu gölge elde etmeyi sağlar.
   " 2B Kalem      : Desen çizmek ve gölgelendirme yapmak için idealdirler.
   " 4B Kalem      : Kalın dış çizgiler ve çok koyu gölgeler elde etmek için kullanılırlar.Yoğun gölgeler için  idealdirler.

FIRÇA ÇEŞİTLERİ

1 - Küçük ve Geniş Fırçalar: Suluboya fırça dizileri çok ince çizimlerde kullanılan 0000 nolu fırça ile başlar.
 Çok geniş olan No:20ye dek uzanır.

2 - Yuvarlak Fırçalar:  Bu fırçaların yüksük kısmı yuvarlak olup çok popülerdir.Geniş olanları sulu boyaları yaymakta ve geniş alanların boyanmasında kullanılır.Nokta uçlu olanları ise ince detay ve çizgilerin boyanmasında kullanılabilmektedir.

3 - Yassı Yada Kesik Uçlu Fırçalar :  Bu fırçalar yassı bir yüksük ve kare kesimli kıllara sahiptir.Geniş kıllar boyanın kısa vuruşlarla uygulanmasında ve geniş alanlara yayılmasında kullanılır.Fırçanın dar kenarı ise ince çizgileri yapmakta kullanılır. One Stroke(Tek Darbe) çalışmasında bu fırça grubu kullanılmaktadır.

4 - Fındık Fırça:  Yassı ve yuvarlak fırçalar arasında yer alırlar.Yassı bir yüksük ve dik kılları vardır.Diğer fırça türlerinin fonksiyonlarını birleştiren bir yapıya sahiptir.

5 - Yelpaze Fırçalar: Genişçe dışa açılan kıllara sahiptir.Boyaları pürüzsüz bir şekilde birbirine karıştırmak için kullanılır.

6 - Samur Fırçalar:
Bu fırçalar güçlü ve esnek olur.Piyasadaki en iyi sulu boya fırçaları samur olanlardır.Bu fırçalar samurun kuyruk kıllarından yapılmaktadır. Fırçaların esnek olması çalışırken fırçaya hakimiyet sağlar ve boya kontrollü biçimde uygulanır.  Ayrıca
dayanıklıdır ve şekillerini uzun süre korurlar. Eğer uygun koşullarda saklanırsa ömür boyu kullanılabilirler.

7 - Detay Fırçası:
Uzun ve sivriltilmiş bir uca sahip bu fırçalar tüm çizgisel işlerin  yapılmasında,özelliklede hat sanatı gibi sanatlarda kullanılır.

RENKLERİN DİLİ

   Çalışmalarınızda renk seçimlerinizi yaparken,renk uyumlarına dikkat ederken aynı zamanda renklerin insanlar üzerinde bıraktıkları etkileri de göz önüne alırsanız dört dörtlük bir çalışma ortaya çıkacaktır...Böylece çalışmalarınız hem göze hem de ruha hitap edecektir.

" BEYAZ ;, istikrarı, devamlılığı, masumiyeti ve saflığı simgeler.Aynı zamanda uzaklaştırıcı,rahatlatıcı,genişletici etkisi vardır.

"KAHVERENGİ ; gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. Kahverengi insanı hızlandırır. İnsanlar üzerinde canlılık hareketlilik etkisi bırakır . Kahverengi toprak rengidir.

KIRMIZI ;hareketli, kıpır kıpır insanlar için en ideal renktir. Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır.Yakınlaştırıcı ve hırslandırıcı etkisi de vardır.

" LACİVERT; sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. Lacivert, kozmik bir renk olarak kabul edilir. Özellikle önemli iş görüşmelerinde tavsiye edilen bir renk tonudur kendilerini çok daha. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.
" MAVİ ;en dinlendirici renktir. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların, denizin simgesidir.Mavi insanlar üzerinde yumuşaklık, sevecenlik tazelik gibi etkiler yaratır. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Huzur verir ve kişinin gerginliğini azaltır.Aynı zamanda uzaklaştırıcı,soğuk,durağan,sıkı,bitişik,pasif ve pratik bir renktir.

"MOR ; Konsantrasyon sağlamak için mordan daha iyi bir renk bulunamaz! Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih , yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır. Pasif,arzulayıcı,susatıcı,garipsenen ve genişletici etkileri vardır.

" PEMBE ; uyum, neşe, dişilik ve sevecenliği ifade eder.İlkbahar ve yeni açmış çiçeklerin kokusudur. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir diye. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir. Ayrıca koyu pembenin yakınlaştırıcı,pasif,temin edici,ağır ve aracı etkisi vardır.

"SARI ;sıcak ve uyarıcı özellikleriyle insanları daha dinamik ve neşeli olmaya teşvik eder. Zeka , incelik ve pratiklikle ilgilidir. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür. Yakınlaştırıcı,teşvik edici ve davetkar bir renktir.

TURKUAZ ; Bu renkle neşeli ve sakin duyguları aynı anda yaşamak mümkündür

" YEŞİL ; Doğanın ve baharın rengidir, insanlar üzerindeki etkisi tartışılmazdır..Güven ve huzur verir . Yaratıcılığı körükler.Ayrıca huzuru ve üretkenliği temsil eder. Güven ve rahatlık veren bir renktir. Yeşil tabiatta hakim olan bir renk olduğu için rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi de büyüktür. Yeşil rengin ağırlıklı kullanıldığı yerlerde üretkenlik artar… Huzuru ve üretkenliği temsil eder. Güven ve rahatlık veren bir renktir. Yeşil tabiatta hakim olan bir renk olduğu için rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi de büyüktür. Uzaklaştırıcı,soğuk,durağan,rahatlatıcı ve dinlendirici bir renktir.

SİYAH ; Gücü ve tutkuyu temsil eder. Hırsın da bir ifadesidir. Fonda kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yok eder. Konsantrasyonu en çok getiren renktir.

                                      RENKLER HAKKINDA ÖZET GENEL BİLGİLER

ANA RENKLER

Kırmızı, Mavi, Sarı

ARA RENKLER
Yeşil, Turuncu, Mor

TARAFSIZ ( NÖTR ) RENKLER
Beyaz, Siyah, Gri

KARŞIT RENKLER

İki ana rengin karışımıyla ortaya çıkan ara renk, karışıma katılmayan ana rengin tamamlayıcısıdır. Aynı zamanda birbirinin gerçek gücünü ortaya çıkartıp birbirlerini harekete geçirdiklerinden birbirlerine karşıt renklerdır.
Kırmızı:  Tamamlayıcısı Yeşil
Mavi:    Tamamlayıcısı Turuncu
Sarı:     Tamamlayıcısı Mor

DEKORATİF BOYAMADA KULLANILAN BOYALAR
 
* Akrilik Boyalar   :  Dayanıklı ve uzun ömürlüdürler.Dekoratif eşya üretiminde ve boyacılıkta kullanılan su bazlı bir boyadır.Plastik boyanın ana malzemesinin(movilith)boya pigmentleriyle karıştırılması yoluyla yapılır.Akrilik boya ile kağıt ve karton üzerine çalışabileceğiniz gibi tuval,ahşap ve seramik üzerinede çalışabilirsiniz.Akrilikler çabuk kurur,dayanaklı ve esnektir.Kuruduktan sonra üzerine vernik uygulanmalıdır.Akrilik boyaların sanatçılar ve endüstride çalışanlar için düşük gramajlı ambalajları piyasada bulunmaktadır.
* Yağlı Boyalar :Kaygan boyalardır.En çok kullanılan bağlayıcı yağ keten yağıdır ve bu yağ keten bitkisinin tohumlarından elde edilir.Boyayı inceltmek ve akışkan hale getirmek için Keten yağı ve terebentin eklenir.Tiner boyanın matlaşmasına sebep olmaktadır.
DUYURULAR TÜRKİYE YARDIMSEVENLER DERNEĞİ MANİSA ŞUBESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ İLE RESİM SERGİSİ 27 - 31 Ekim 2014 arası Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Fuaye Salonunda gerçekleşmiştir
Örnekler sayfasında büyütmek istediğiniz resimlerin üzerine tıklayınız...
Atölyemiz Kapanmıştır.Ancak site kişisel site olarak yayına devam edecektir
Created By Turna Web Tasarım