KÜLTÜR SANAT
GÜZEL SÖZLER Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değiI, omuzIar üzerinde gökIere yükseImeye Iayıksın...Mustafa Kemal Atatürk
Küsmek ve darıImak için bahaneIer aramak yerine, sevmek ve seviImek için çareIer arayın...Mevlana
CahiIIe girme münakaşaya. Ya sinirini zıpIatır tavana! Ya da yazık oIur Adabına...Mevlana
Nokta,tüm çizgilerin esasıdır.( Hallac-ı Mansur )
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.( Hz.Muhammed )
Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bir kenara çekilir.( David Starr Jordan )
Yolları ayrı olanlar birbirine danışmazlar...( Conficius )
Pırıl pırıl gökkuşağını görmek için önce yağmuru yaşamak gerekir.(Fransız Atasözü)

AHŞAP,SERAMİK VE CAM BOYAMA ÇALIŞMALARINDA TEMEL TEKNİKLER

1- Dekupage
* Resim Dekupage ve Boyutlu Dekupaj
* Peçete Dekupage ve Boyutlu Peçete çalışması
* Yalancı mozaik
2- Transfer
* Ahşap,seramik,cam ve kumaş üzerine
3- Çatlatma Teknikleri
* Boya Çatlatma( Çalışma tekniğini aşağıda bulabilirsiniz)
* Cila Çatlatma ( Mozaik Çatlatma)(Çalışma tekniğini aşağıda bulabilirsiniz)
* Crocodil Çatlatma Çalışma tekniğini aşağıda bulabilirsiniz)
4- Eskitme Teknikleri
* Antiquine ile eskitme
* Boya ile eskitme
* Mumlu eskitme
* Pudralı eskitme
* Zift ile eskitme
* Alkollü eskitme
5- Mozaik Tekniği
6- Rölyef Pasta ile Doku Teknikleri

* Deniz dalgası
* Avokado tekniği
* Serbest desen çalışması
* Rölyef pasta ile stencil çalışması
7- Varak Çalışmaları
* Yaprak varak
* Folyo (Foil Bond) Varak
* Boyutlu varak
8- Sedef Çalışması
9- Stencil Tekniği
10- Doku Çalışmaları

* Ahşap doku
* Peçete doku
* Budak doku (Wood Grainer)


* Yumurta kabuğu dokusu

* Mermer doku (Marble Effect)
* Granit Pul ile effect oluşturma
* Patina
* Timsah derisi
* Vitray Çalışması
* Porselen Boyama
* Petal Porselen


İLERİ DÜZEY ÇALIŞMALAR ONE STROKE TEKNİĞİ

1- Bavyera gül
2- Köşeli Gül
3- Papatya
4- Menekşe Çiçek Ve Yaprakları
5- Trompet Çiçeği
6- Sarmaşık
7- Ayçiçeği
8- Kelebek
9- Basic Flower
10- Manolya
11- Yeşil yaprak çeşitleri
12- Yabani gül

DOKUMA RESİM (TAPESTRY) SANATI
Bu sanat dalı ve tekniği özgün el dokumacılığı içinde yer almaktadır.Büyük bir sabır ve zaman isteyen bu dal günümüzde elle dokunmaktadır ve hiç bir zaman mekanik,fabrikasyon hale gelmemiştir.Tapestry sanatı devamlı atkı ipliklerinden oluşan bir düz dokuma türüdür.Karakter ve yapıları eşit olmayan iki grup atkı ve çözgü iplikleri beraber kullanılır.Tapestry dokuma tekniğinde atkı ve çözgü sistemi kullanılır.Doku gelişirken el aletleriyle sıkıştırılan üst üste enine atılan atkılar çözgüyü kapatarak doku yüzeyine egemen olur.Yüzeyde çözgü iplikleri görünmez ancak dokumanın arkasındaki birleşim yerlerinde görülür.
Çözgü : Çok sıkı olarak dokumanın uzunluğu boyunca çekilen,birbirine paralel olan dikey ipliklerdir.
Atkı : Yatay ipliklerdir.Çözgünün altından ve üstünden geçerek ard arda bir düzenek oluşturur.Ortaya çıkan desen çeşitli renk,çeşit ve kalınlıktaki yünlerin ürünüdür.
DERİ RÖLYEF
Kalın tabaka halindeki deri üzerine özel el aletleri ile çalışılan bir rölyef türüdür.Genellikle çerçeve kenarları,kitap kapağı olarak tasarlanıp uygulanır.
ANTİK ÇATLATMA
Malzemeler : * Cracle Glaze (Tek aşamalı çatlatma verniği)
* Su Bazlı vernik
* Sünger zımpara
* Fırça
* Antiquing ( Eskitme boyası )
* 2 renk akrilik boya ( Taba ve kahverengi tonlarından biri tercih edilmelidir)
Uygulama : Obje önce zımparalaıp pürüzlerden giderilir ve tozu alınır.Açık tondaki boya (tercihen taba) ilk kat olarak sürülürve 20 dk kurumaya bırakılır.Hafifçe zımparalanarak 2 kez aynı boya sürülür ve tamamen kuruması beklenir.1.kat crackle Glaze aynı yerden ikinci kez geçmemek şartıyla sürülür.Geniş çatlaklar istenir ise medyum biraz bolca sürülmelidir.30 dk beklenmelidir ardından 2.kat medium sürülür ve 60 dk kurumaya bırakılır.Daha sonra delikli sünger antiquinge batırılarak çatlakların içine nüfuz edecek şekilde patina yaparak sürülür,2-3 dakika bekledikten sonra silinir.Kuruma tamamlanınca sprey vernik uygulanmalıdır.
BOYA ÇATLATMA
Malzemeler : * Crackle Glaze
* Obje
* 2 renk akrilik boya
* Sentetik yumuşak fırça
* Sünger zımpara
* Sentetik vernik
Uygulama : Obje zımparalanarak 1.ve 2.kat boyama işlemleri yapılarak işleme hazırlanır.Cracle glaze sürülerek kurumaya bırakılır.Medyum bal kıvamına geldiğinde(kuruma süresi hava şartlarına göre değişir) alttaki renge alternatif zıt bir renk seçilerek bir yerin üzerinden tekrar geçmemeye dikkat ederek objenin üzerine uygulanır ve kurumaya bırakılır.Bu işlemi sünger ile tamponlama yoluylada yapabilirsiniz.Kuruduktan sonra (24 saat sonra ) sentetik vernikle verniklenir.
NOT----Crackle glaze sürüldükten sonra kurutma sürecinde kesinlikle fön makinası kullanmayınız.Aksi takdirde çalışma bozulur.Aynı şey boya kurutma sürecinde de geçerlidir.
NOT----Çatlatma işleminden sonra sprey vernik tercih edilirse iyi olur.
VERNİK ÇATLATMA
Malzemeler : * Tamamlanmış obje
* Step 1-2 Çatlatma takımı
* Pamuklu,yumuşak bez
* Siyah veya kahverengi tonlarda yağlıboya
* Tiner
* Sentetik vernik
Uygulama : Objeye hazırlık aşamasından sonra istenilen teknikler uygulandıktan sonra çatlatmaya uygun hale gelir.Tamamlanmış objeye STEP1 sürülür ve kurumaya bırakılır.Çatlatmanın güzel olabilmesi için objenin tamamen kuruması gerekir.(KURUMAYI HIZLANDIRMAK İÇİN KESİNLİKLE FÖN VB. ARAÇLARI KULLANMAYIN.NORMAL ODA SICAKLIĞINDA KURUMALIDIR)Tamamen kuruduktan sonra ilk sürdüğünüz yönün tersi yönde STEP2 sürülür ve kurumaya bırakılır.Ortalama kuruma süresi 4-6 saattir.Kuruma başladıkça çatlamalar da oluşmaya başlar.soğuk ortamlarda tam kuruma sağlandıktan sonra kısa bir süre fön tutulabilir ancak yine de tavsiye edilmez.Obje iyice kuruduktan sonra pamuklu bir bez yardımıyla resme uygun bir rekte yağlı boya çatlakların arasını doldurmak için objeye uygulanır.Boyayı dairesel hareketlerle yaymalısınız.En son fazla boyayı alabilmek için sentetik tinere hafifçe batırılmış bir bez kullanabilirsiniz.
NOT----Çatlakların arasına sürülecek yağlıboyanın rengi objeyle kontrast yaratırsa çatlaklar daha güzel meydana çıkar.Son olarak sentetik vernik fırça ile uygulanır ve kurumaya bırakılır.
CROCODİL ÇATLATMA
Cam üzerine uygulanmış bir Crocodil Çatlatma ( Timsah derisi de denir )çalışmasıdır.Vernik Çatlatma ( Step1-2 Mozaik Çatlatma) dan farkı step 2nin kendinden renkli olmasıdır.Uygulama şekli diğeriyle aynıdır.Ahşap ve seramik üzerine de çalışılabilir.Cam çalışmalarda her zaman tersten çalışılır ve en son üzeri varak ile kaplanıp sprey vernik ile sonlandırılmalıdır.
ESKİTME TEKNİKLERİNDEN ÖRNEKLER
1 - ) ANTİQUİNG İLE ESKİTME : Obje zımparalanıp nemli bez ile tozu alınır.Kullanılacak antiquing rengine uygun bir renk ile ilk kat boyanır.Kuruduktan sonra zımparalanıp tekrar aynı renk ile boyanır.Kuruduktan sonra biraz sert bir fırça ile seçilen renkteki antiquing zemine uygulanır ve üzerinde aynı yönde olmak suretiyle fırça hareket ettirilerek boya yedirilir.Aralarda fırçanın üzerinde biriken boya yumuşak bir bez ile silinir.Tamamen kuruduktan sonra verniklenir.Yarı mat vernikler tercih edilmelidir.
2 - ) BOYA İLE ESKİTME : Zımpara yapılıp astarlanan obje fırçanın bir tarafı bir renge diğer tarafı başka renge batırılıp 2 veya daha çok renklerle boyanır.Su bazlı akrilik boyalar kullanılmadan önce su ile inceltilir.Dikkat edilecek nokta hakim renge az miktarda diğer renklerden de katmaktır.Örneğin hakim renk bordo ise katılacak renkler az miktarda siyah,kahve ve sarı olabilir.
Bu tekniğin diğer bir uygulama şekli de basit ve kolay uygulanan bir yoldur.Obje önce tek renkte boyanır ve kuruduktan sonra az miktardaki siyah boyayı kuru bir fırçayla sürmek ve kurumasına izin vermeden yumuşak bir bez ile bazı yerlerini hafifçe silmektir.Örneğini aşağıda görebilirsiniz.
DUYURULAR TÜRKİYE YARDIMSEVENLER DERNEĞİ MANİSA ŞUBESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ İLE RESİM SERGİSİ 27 - 31 Ekim 2014 arası Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Fuaye Salonunda gerçekleşmiştir
Örnekler sayfasında büyütmek istediğiniz resimlerin üzerine tıklayınız...
Atölyemiz Kapanmıştır.Ancak site kişisel site olarak yayına devam edecektir
Created By Turna Web Tasarım